Plan Lekcji - Pomoc online
EduPage e-Nauczanie Pomoc online

flag aSc Plan Lekcji - Generowanie Planu Lekcji

Co oznaczają dane wyświetlane podczas generowania planu?
Artykuł ten dostępny jest w: gb.gif sk.gif de.gif es.gif pl.gif ru.gif gr.gif lt.gif bg.gif

Podczas generowania planu lekcji wyświetlane jest okno dialogowe, które pokazuje nam proces generowania:

1. wskaźnik postępu wskazuje ilość karteczek umieszczonych na planie. Wskazuje on także ilość karteczek, których program nie potrafi umieścić. Jeżeli podczas generowania program nie będzie potrafił umieścić jakiejś karteczki, kolor tego wskaźnika się zmieni oraz wyświetlona zostanie ilość nieumieszczonych karteczek, np. 3/768 (3 nie umieścił na 768). Generowanie planu jest kontynuowane, aczkolwiek sami możemy zdecydować, czy przerywamy generowanie czy rozluźniamy ograniczenia, a może sami ręcznie poprawiamy po wygenerowaniu planu.

2. ten wskaźnik przedstawia, ile planów lekcji program analizuje w danym momencie.Wiadomość ta jest tylko informacją szacunkową, a nie prawdziwą wartością.

3. ten pasek wskazuje nam, ile ograniczeń program naruszył,jeżeli w opcjach związanych z generowaniem pozwoliłeś na "złagodzenie ograniczeń". Jeżeli liczba ta będzie wzrastała i będzie wyższa niż oczekiwana, możesz zatrzymać generowanie i natychmiast włączyć kontrolę planu lekcji (kliknij na SPACJĘ). Kontrola wskaże nam, które ograniczenia zostały naruszone. Jest to cenna wiadomość, ponieważ możemy zobaczyć, z czym jest problem i rozwiązać go odpowiednio. Czasem może się okazać, że naruszone warunki, nie są na tyle problematyczne, by w nie ingerować. Więcej na temat łagodzenia ograniczeń przeczytaj tu: Złagodzenie ograniczeń, warunków... .

4. Całkowity postęp generowania. Naszym celem jest, aby ten pasek poszedł jak najdalej w prawo.
Czasami możemy zauważyć, że pasek ten cofa się w lewo. Jest to dla nas informacja, że program zwrócił karteczki i będzie szukał innej drogi w celu znalezienia rozwiązania. To bardzo podobne do układania ręcznego - cofamy się, aby znaleźć lepsze rozwiązanie.
Uwaga: stopień skomplikowania planu lekcji mniej więcej polega na tym, ile generator musi włożyć wysiłku, rozważając każdą możliwość, zanim będzie szukał innego rozwiązania. Więcej na temat skomplikowania znajdziesz w rozdziale Co oznacza czas generowania? .

5. Pasek ten wskazuje postęp rozwiązania w danej ścieżce, którą program właśnie wybrał. Jeżeli pasek ten przesuwa się w prawo oznacza to, że program dąży do złego rozwiązania i prawdopodobnie wróci, szukając innego.

6. Wykres jest historią generowania planu (pkt 4). Proszę zwrócić uwagę na mały pionowy pasek koloru zielonego. Wskaźnik ten pokazuje maksymalny postęp osiągnięty podczas generowania. Co możemy wywnioskować z tego wykresu? Jeżeli wykres jest koloru zielonego
i znajdował się w szczytowej części wykresu, oznacza to, że w jakimś czasie podczas układania pozostało tylko kilka karteczek nieumieszczonych. Jest to bardzo dobra wiadomość mówiąca o tym, że prawdopodobnie program wygeneruje plan poprawnie.
Z drugiej strony jeżeli wykres znajduje się w dolnej części (10%) i stanowi prostą linię, oznacza to, że generator stara się rozwiązać jakiś problem kilku karteczek, ale na samym początku układania (początkowe karteczki). Dobrym rozwiązaniem jest przeanalizowanie grupy karteczek, na których "zatkał" się generator. Niestety, nie ma tutaj konkretnego rozwiązania, co należy robić, ponieważ czasami po kilku minutach program sam znajdzie rozwiązanie.

7. bieżąca lekcja, którą komputer stara się umieścić na planie. Zauważ, że powyżej znajduje się linia życia tego przedmiotu, która mówi nam o tym, czy lekcja została umieszczona poprawnie. Jeżeli linia ta będzie koloru czerwonego, oznacza to, że wiele prób poprawnego ułożenia tej lekcji skończyło się "fiaskiem". Oznacza to także, że jeżeli przy kolejnych próbach problem się pojawi, lekcja ta nie zostanie umieszczona i wyrzucona na koniec generowania.

Wskazówka:

a.) Zachęcam do zapoznania się z tym rozdziałem Jak najlepiej wygenerować plan lekcji? .

b.) Możesz uruchomić kilka planów lekcji na swoim komputerze. Jedyne co musisz zrobić, to uruchomić kilka razy program (włączyć kilka instancji). Możesz także na jednej instancji włączyć generowanie planu, a na innej analizować inne rozwiązania i problemy.


Ten artykuł bardzo mi pomógł Ten artykuł bardzo mi pomógł
Ten artykuł jest niezrozumiały Ten artykuł jest niezrozumiały
Szukam czegoś innego Szukam czegoś innego

Ten artykuł był oglądany 224326 razy.15098 / 224326
ViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViewsViews

Poprzedni artykuł Wróć do strony głownej pomocy aSc Plan Lekcji Następny artykuł